o górach - 2017 r.

Wyróżnienia KTG ZG

Wręczanie wyróżnień KTG ZG PTTK

Informujemy, że zgodnie z uchwałą KTG ZG PTTK nr 25/XIX/2015 z dn. 6.12.2015 r. wyróżnienia Komisji są wręczane na imprezach organizowanych przez KTG ZG PTTK lub organizowanych pod jej patronatem.

Odznaki i wyróżnienia KTG ZG PTTK

Wprowadzamy nowy dział na stronie KTG ZG, w którym niebawem, oprócz opisu jakimi wyróżnieniami dysponuje KTG ZG, opublikujemy listy osób i organizacji które w historii Komisji takie wyróżnienia otrzymały.
Dotychczasowy "papierowo-zeszytowy" sposób ich rejestracji wymaga po przeniesieniu do wersji cyfrowej weryfikacji, a to trochę trwa.
Dla ułatwienia wnioskującym o któreś z tych wyróżnień Komisji, na dole strony umieściliśmy linki do odpowiednich formularzy które można pobrać, wypełnić i wysłać na nasz adres.

Odznaki i wyróżnienia KTG ZG

W ciągu całej swej historii Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze wprowadziło szereg odznak - od odznak turystyki kwalifikowanej (np. OTP, KOT, GOT), po odznaki regionalne, tematyczne, okolicznościowe (np. rajdowe) etc.

GOT PTTK

Zainteresowanych informujemy, że w gestii KTG ZG PTTK znajduje się jedynie Górska Odznaka Turystyczna (GOT) PTTK, która ma 9 stopni: popularny, mały brązowy, mały srebrny, mały złoty, duży brązowy, duży srebrny, duży złoty, małą "Za Wytrwałość" i dużą "Za Wytrwałość". Zasady zdobywania GOT PTTK określa regulamin, wydawany i rozprowadzany, podobnie jak Książeczki GOT PTTK - przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie ul. Jagiellońska 6/6a.

Z ilustrowanym opisem całego systemu odznak górskich w tym GOT PTTK, oraz z historią znaku graficznego GOT można zapoznać się w dziale "Górska Odznaka Turystyczna" lub klikając tu>>>

Przodownik Turystyki Górskiej PTTK (PTG)

Odrębnie wprowadzony jest tytuł Przodownika Turystyki Górskiej PTTK nadawany przez KTG ZG PTTK - warunkiem uzyskania takiego tytułu jest posiadanie co najmniej małej złotej GOT PTTK i zdanie egzaminu przed jedną z 16 terenowych Regionalnych Komisji Egzaminacyjnych (patrz na naszej stronie). Przodownik ma prawo nosić odznakę przodownika (z zielonym otokiem i sylwetką małej GOT) i jej miniaturę.

Honorowy Przodownik Turystyki Górskiej PTTK (HPTG)

Oddziały PTTK, kluby, komisje itp. mają prawo występować do KTG ZG PTTK z umotywowanym wnioskiem o wyróżnienie przodowników turystyki górskiej PTTK z co najmniej 20-letnim stażem przodownickim, którzy ukończyli 50 rok życia, o wyróżnienie tytułem Honorowego Przodownika Turystyki Górskiej PTTK. Honorowy Przodownik ma prawo nosić odrębną odznakę (czerwony otok i sylwetka stylizowanej "starej" GOT) i jej miniaturę.

Regulamin Honorowego PTG

Znakarze szlaków górskich

Również znakarze szlaków górskich PTTK, którzy dysponują ważną legitymacją wystawioną przez KTG ZG PTTK, mają prawo nosić odznakę znakarza.

W 2011 roku KTG ZG ustanowiło tytuł "Zasłużony znakarz szlaków górskich PTTK" - osoby wyróznione tym tytułem będą otrzymywać stosowną legitymację.

Regulamin Zasłużonego znakarza szlaków górskich

Wyróżnienia KTG ZG PTTK

Wyróżnienia te przyznawane są na wniosek składany przez oddziały, komisje, kluby PTTK lub z inicjatywy członków Komisji, przy czym wyróżnienia te mogą otrzymać osoby nie będące członkami Towarzystwa.

Dyplom KTG ZG PTTK ma formę druku okolicznościowego wykonanego w formacie A4.

Medal KTG ZG PTTK, ustanowiony w roku 1983, ma formę metalowego krążka z sylwetą stylizowanej góry i napisem "Komisja Turystyki Górskiej ZG PTTK" na awersie i gałązką kosówki oraz datami "1873" i "1983" na rewersie. Medal KTG ZG PTTK wydawany jest wraz z legitymacją.

Lista osób i organizacji wyróżnionych Medalem KTG ZG

Zarówno Dyplom jak i Medal KTG ZG PTTK wręczane są uroczyście.

Osoby wyróżnione Medalem KTG ZG PTTK mają prawo nosić miniaturkę odznaki Komisji (otok czerwony).

Przedstawione odznaki: przodownika turystyki górskiej, Honorowego Przodownika i ich miniatury, odznakę znakarza oraz miniaturę odznaki KTG przysługującą osobom wyróżnionym Medalem, można kupować (także za zaliczeniem pocztowym) w Centralnym Ośrodku Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie.

Poniżej znajdują się odnośniki do wzorów wniosków o wyróżnienia nadawane przez KTG ZG, wzory dotąd nie były praktykowane, ale mamy nadzieję, będą pomocne dla wnioskujących.

Wnioski publikujemy w formie pliku pdf. Są to formularze które po wypełnieniu w komputerze i po wydrukowaniu, można przesłać na adres Komisji:
Komisja Turystyki Górskiej ZG PTTK
ul. Jagiellońska 6/6a
31-010 Kraków

Tak wypełniony i wydrukowany wniosek można też zeskanować i wysłać pocztą elektroniczną na adres e-mail Komisji: poczta@ktg.pttk.pl.

Honorowy PTG
Dyplom/Medal KTG ZG PTTK dla organizacji