Komisja Turystyki Górskiej
Wyszukiwarka strony KTG ZG PTTK - wpisz szukany wyraz

Idziesz w góry? Przeczytaj! Sympozjum Konkurs wydawnictw o górach 2021 Aktualności, ogłoszenia Kalendarz
KTG ZG PTTK
Relacje, wspomnienia Archiwum
Górska Odznaka Turystyczna PTTK Regulamin GOT PTTK Wyniki akcji GOT PTTK Lista TRW GOT PTTK Informacje dla
TRW GOT PTTK

Przodownicy Turystyki Górskiej PTTK Spis PTG PTTK Egzaminy PTG PTTK
Znakowanie szlaków Znakarze Szlaków
Komisja Turystyki
Górskiej ZG PTTK
Skład Komisji Dokumenty Komisji Podkomisje i
Delegatury KTG ZG PTTK
Kontakt z Komisją Wyróżnienia Komisji
Podkomisja Klubów
Górskich KTG ZG PTTK
Informacje Podkomisji Lista Klubów Górskich
Podkomisja Programowa
KTG ZG PTTK
Ośrodki Historii
Turystyki Górskiej
Ratownictwo w górach
- TOPR i GOPR

Vademecum turysty górskiego
Linki Uwagi o szlakach

Vademecum turysty górskiego

Tekst vademecum, nie był pisany, z myślą o tych turystach, którzy od lat turystykę górską uprawiają; nasze góry przemierzyli wzdłuż i wszerz i niejednego już na szlaku doświadczyli. Adresowany jest głównie do tych, co wycieczki w góry podejmują okazjonalnie, albo bakcyla turystyki górskiej połknęli dopiero niedawno, a pragną wiadomości o górach i turystyce górskiej pogłębiać i uzupełniać.

Teksty tu publikowane, to część z tekstów zawartych w wydanej przez PTTK "Kraj" w roku 1988, książce Jerzego Gajewskiego, pod tym właśnie tytułem; a dziś przez autora odkurzone i w pewnych niewielkich fragmentach zaktualizowane.
Tylko w niewielkich, bo zasady którymi kierujemy się, przygotowując wycieczkę górską się nie zmieniły. Zmieniła się za to odzież, sprzęt turystyczny, mapy czy też możliwości zaprowiantowania.

Najważniejsze pozostało - wędrujmy bezpiecznie, ceńmy i chrońmy nasze góry, tak aby następne pokolenia mogły je przemierzać naszymi śladami, jak my dzisiaj chodzimy szlakami Wincentego Pola, Seweryna Goszczyńskiego, Tytusa Chałubińskiego, Mariusza Zaruskiego i wielu, wielu innych.

A więc - do zobaczenia na szlaku!



Zanim wyruszysz w góry

Mieszkaniec miejscowości położonej niedaleko od gór traci na dojazd do nich 1-3 godzin. Natomiast mieszkańcy Polski północnej czy centralnej skazani są na wielogodzinną podróż czy to samochodem lub pociągiem...

więcej

Z kim w góry

Organizując wyjazd na wycieczkę dobieramy uczestników w zależności od czasu jej trwania i rejonu działania, natomiast przebywając w grupie musimy wybierać trasę marszu pod kątem możliwości osób nam towarzyszących.

więcej

Formy górskiego terenu

Przeciętny turysta górski, nawet początkujący, doskonale wie co to jest dolina, szczyt, przełęcz. Gdy jednak sięgnie po górski przewodnik, a zwłaszcza po książkę o tematyce alpinistycznej, spotka się z nie zawsze znaną terminologią.

więcej

Na szlaku

Znakowane szlaki turystyczne rozpoczynają się lub przebiegają zwykle przy stacjach kolejowych i przystankach autobusowych. Bywa jednak, że wieś ciągnie się kilka kilometrów doliną, dzieli się na "górną" i "dolną", na "wyżnią" i "niżnią" i wtedy w takiej miejscowości jest kilka przystanków. Warto spojrzeć na mapę i zorientować się, na którym należy wysiąść...

więcej

Trudności szlaku

Na temat trudności szlaków nie znajdziemy przeważnie informacji w przewodnikach czy informatorach. Wyjątek stanowią przewodniki po Tatrach (T. Zwolińskiego i J. Nyki), w których zwraca się uwagę czytelnika na trudniejsze, a zwłaszcza eksponowane odcinki szlaków.

więcej

Górskie Parki Narodowe w Polsce

Podstawowe informacje teleadresowe Górskich Parków Narodowych w Polsce.

więcej

Komisja Turystyki Górskiej Zarządu Głównego
Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
© Wszelkie prawa zastrzeżone.