Konkurs wydawnictw

Komisja

Komisja Turystyki Górskiej ZG PTTK

Komisja Turystyki Górskiej jest komisją stałą ZG PTTK, i w myśl regulaminu KTG ZG, "(...)organem fachowym w sprawach związanych z turystyką górską i turystycznym zagospodarowaniem gór(...)" dla Zarządu Głównego Towarzystwa.
Komisja kontynuuje tradycje wynikające z działalności Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, założonego w 1873 roku.

Komisja działając na podstawie zatwierdzonego przez ZG PTTK Regulaminu KTG ZG liczy 9 osób, siedzibą KTG ZG jest Kraków, a mówiąc ściślej Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej w Krakowie, który również obsługuje i wspiera KTG ZG w sprawach biurowo-administracyjnych. W ramach KTG ZG działają podkomisje stałe: Podkomisja Klubów Górskich i Podkomisja ds. Programowych oraz Delegatury: Sudecka, Zachodniokarpacka i Wschodniokarpacka.

Do zadań KTG ZG należy w pierwszym rzędzie realizacja zadań wynikających z uchwał Walnego Zjazdu, Zarządu Głównego i KNAG, jak również wiele innych wynikających z Regulaminu KTG ZG i bieżących potrzeb Towarzystwa - pełną listę zadań zawiera Regulamin do którego link publikujemy poniżej.

Regulamin KTG ZG PTTK

Skład KTG ZG PTTK

Składy Podkomisji i Delegatur KTG ZG

Komisja organizuje i nadzoruje zdobywanie przez turystów najpopularniejszej odznaki turystycznej - Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK, poprzez sieć Terenowych Referatów Weryfikacyjnych (TRW) GOT, powołuje i nadzoruje pracę Regionalnych Komisji Egzaminacyjnych d/s Przodowników Turystyki Górskiej, mianuje Przodowników Turystyki Górskiej i Honorowych Przodowników Turystyki Górskiej.

KTG ZG PTTK realizując swoje zadania za pośrednictwem i we współpracy z COTG PTTK w Krakowie, nadzoruje merytorycznie COTG PTTK, zatwierdza plany pracy i coroczne sprawozdania COTG PTTK oraz jego agend.

Prowadzi sieć Ośrodków Kultury Turystyki Górskiej PTTK w polskich górach, realizując zadanie gromadzenia eksponatów i archiwaliów związanych z historią turystyki górskiej oraz ich eksponowania w Ośrodkach i COTG PTTK.

Ośrodki KTG

Wiele zadań które realizuje KTG ZG podczas kadencji jest uwidocznione i opisane w publikowanych sprawozdaniach Komisji za poszczególne lata i przed Krajową Naradą Aktywu Górskiego (obecnie Krajową Konferencją Aktywu Turystyki Górskiej) - na koniec kadencji. Uchwały z ostatnich KKATG/KNAG (2014 Mokszeszó, 2010 Szyndzielnia, 2005 Zakopane) oraz sprawozdania KTG ZG również publikujemy poniżej.

Uchwała KKATG 2014

Sprawozdanie KTG ZG za lata 2010/2014

Uchwała KNAG 2010

Sprawozdanie KTG ZG za lata 2005/2009

Uchwała KNAG 2005

Publikujemy też, składy KTG ZG w minionych kadencjach, chcąc aby nazwiska naszych poprzedników, czytelnicy tej strony również mogli odnaleźć. Ponieważ zestawienie oparliśmy na publikowanych w roczniku KTG ZG - "Wierchy" - sprawozdaniach Komisji, dotarliśmy tylko do roku 1965, wcześniej sprawozdań nie publikowano.

Historyczne składy KTG ZG PTTK

Kalendarz KTG ZG PTTK