Sympozjum Konkurs wydawnictw o górach 2019 100. Rocznica odzyskania niepodległości Kalendarz
Aktualności, ogłoszenia Relacje, wspomnienia Archiwum

Aktualności, ogłoszenia

KOCHAM BABIĄ GÓRĘ – NIE ŚMIECĘ

W ramach akcji KOCHAM BABIĄ GÓRĘ – NIE ŚMIECĘ, Babiogórski Park Narodowy zaplanował na najbliższy weekend majowy akcję edukacyjną, podczas której pracownicy Parku będą informowali turystów m.in. dlaczego na szlakach nie ma koszy na śmieci; o problemie zaśmiecania Babiej Góry i pozostawianiu na niej fekaliów, a także jak należy zachować się na szlakach górskich oraz jak dbać o czystość w parkach narodowych i na terenach podlegających ochronie.

Akcja ta ma na celu zmianę świadomości ekologicznej turystów i jest przede wszystkim akcją edukacyjną, która ma za zadanie pokazać, że tak proste zachowania jak zabranie ze sobą przysłowiowego papierka czy zabranie pustej butelki plastikowej lub puszki – przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.

Jednocześnie podczas naszej akcji chcemy promować zasady idei etyki outdoorowej Leave No Trace – Nie Pozostawiaj Śladu, która mówi, jak korzystać z zasobów oraz dobrodziejstw przyrody tak, aby eliminować bądź minimalizować wszelkie szkody spowodowane naszą działalnością. Opiera się ona na siedmiu zasadach. które są zbiorem prostych wytycznych pozwalających nam pamiętać o sprawach mniej lub bardziej oczywistych. Jej główne przesłania to:

1. Zaplanuj zanim wyruszysz
2. Zostań na szlaku i biwakuj w udostępnionych do tego miejscach
3. Zabierz swoje śmieci
4. Zostaw wszystko w takim stanie, jakim zastałeś
5. Uważaj z ogniem
6. Zachowaj dystans wobec dzikich zwierząt
7. Nie jesteś sam na szlaku

Również polski podróżnik Mariusz Kamiński pod hasłem „No Trace Tatra” promuje te zasady w Tatrach, byśmy w sposób świadomy i odpowiedzialny zachowywali się w naszym środowisku przyrodniczym i nie pozostawiali po sobie śladów naszej bytności. Jest to szczególnie ważne gdy presja człowieka na przyrodę z każdym rokiem się zwiększa wraz ze wzrastającą liczbą turystów na górskich szlakach, również tych babiogórskich.

Na Babiej Górze w tą akcję włączy się Ewa Wachowicz również podróżniczka oraz znana prezenterka programów kulinarnych. Wesprze Nas swoją obecnością w dniu 1 maja na przełęczy Krowiarki w godzinach południowych.

Akcję będą wspierać również ratownicy GOPR, od których turyści będą mogli się dowiedzieć o tym jak zachowywać się w górach, by nie narażać na niebezpieczeństwo siebie i innych.