Komisja Turystyki Górskiej
Wyszukiwarka strony KTG ZG PTTK - wpisz szukany wyraz

Sympozjum Konkurs wydawnictw o górach 2019 100. Rocznica odzyskania niepodległości Kalendarz
KTG ZG PTTK
Aktualności, ogłoszenia Relacje, wspomnienia Archiwum
Górska Odznaka Turystyczna PTTK Regulamin GOT PTTK Wyniki akcji GOT PTTK Lista TRW GOT PTTK Informacje dla
TRW GOT PTTK

Przodownicy Turystyki Górskiej PTTK Spis PTG PTTK Egzaminy PTG PTTK
Znakowanie szlaków Znakarze Szlaków
Komisja Turystyki
Górskiej ZG PTTK
Skład Komisji Dokumenty Komisji Podkomisje i
Delegatury KTG ZG PTTK
Kontakt z Komisją Wyróżnienia Komisji
Podkomisja Klubów
Górskich KTG ZG PTTK
Informacje Podkomisji Lista Klubów Górskich
Podkomisja Programowa
KTG ZG PTTK
Ośrodki Historii
Turystyki Górskiej
Ratownictwo w górach
- TOPR i GOPR

Vademecum turysty górskiego
Linki Uwagi o szlakach

Aktualności, ogłoszenia

KOCHAM BABIĄ GÓRĘ – NIE ŚMIECĘ

W ramach akcji KOCHAM BABIĄ GÓRĘ – NIE ŚMIECĘ, Babiogórski Park Narodowy zaplanował na najbliższy weekend majowy akcję edukacyjną, podczas której pracownicy Parku będą informowali turystów m.in. dlaczego na szlakach nie ma koszy na śmieci; o problemie zaśmiecania Babiej Góry i pozostawianiu na niej fekaliów, a także jak należy zachować się na szlakach górskich oraz jak dbać o czystość w parkach narodowych i na terenach podlegających ochronie.

Akcja ta ma na celu zmianę świadomości ekologicznej turystów i jest przede wszystkim akcją edukacyjną, która ma za zadanie pokazać, że tak proste zachowania jak zabranie ze sobą przysłowiowego papierka czy zabranie pustej butelki plastikowej lub puszki – przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.

Jednocześnie podczas naszej akcji chcemy promować zasady idei etyki outdoorowej Leave No Trace – Nie Pozostawiaj Śladu, która mówi, jak korzystać z zasobów oraz dobrodziejstw przyrody tak, aby eliminować bądź minimalizować wszelkie szkody spowodowane naszą działalnością. Opiera się ona na siedmiu zasadach. które są zbiorem prostych wytycznych pozwalających nam pamiętać o sprawach mniej lub bardziej oczywistych. Jej główne przesłania to:

1. Zaplanuj zanim wyruszysz
2. Zostań na szlaku i biwakuj w udostępnionych do tego miejscach
3. Zabierz swoje śmieci
4. Zostaw wszystko w takim stanie, jakim zastałeś
5. Uważaj z ogniem
6. Zachowaj dystans wobec dzikich zwierząt
7. Nie jesteś sam na szlaku


Również polski podróżnik Mariusz Kamiński pod hasłem „No Trace Tatra” promuje te zasady w Tatrach, byśmy w sposób świadomy i odpowiedzialny zachowywali się w naszym środowisku przyrodniczym i nie pozostawiali po sobie śladów naszej bytności. Jest to szczególnie ważne gdy presja człowieka na przyrodę z każdym rokiem się zwiększa wraz ze wzrastającą liczbą turystów na górskich szlakach, również tych babiogórskich.

Na Babiej Górze w tą akcję włączy się Ewa Wachowicz również podróżniczka oraz znana prezenterka programów kulinarnych. Wesprze Nas swoją obecnością w dniu 1 maja na przełęczy Krowiarki w godzinach południowych.

Akcję będą wspierać również ratownicy GOPR, od których turyści będą mogli się dowiedzieć o tym jak zachowywać się w górach, by nie narażać na niebezpieczeństwo siebie i innych.
Powrót
Komisja Turystyki Górskiej Zarządu Głównego
Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
© Wszelkie prawa zastrzeżone.