Sympozjum

„Babiogórskie” Sympozjum KTG ZG PTTK - 2.12.2017 R.

Sympozjum Górskie organizowane tradycyjnie przez Komisję Turystyki Górskiej Zarządu Głównego PTTK odbędzie się w dniu 2 grudnia 2017 roku w Krakowie w budynku Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK przy ul. Jagiellońskiej 6 (sala konferencyjna na I piętrze). Początek Sympozjum przewidziany jest na godz. 10.00, zakończenie około godz. 14.00.

Tegoroczne Sympozjum Górskie jest poświęcone Królowej Beskidów Babiej Górze (1725 m n.p.m.), gdyż w 2017 roku mija 100 lat od śmierci dra Hugo Zapałowicza, pioniera polskiej turystyki w rejonie babiogórskim, jak również 40 lat temu Babia Góra została wpisana na Światową Listę Rezerwatów Biosfery UNESCO.

Komisja Turystyki Górskiej ZG PTTK ogłosiła rok 2017 ROKIEM BABIEJ GÓRY – KRÓLOWEJ BESKIDÓW, którego program obejmie okres od 30 kwietnia do 3 grudnia 2017 roku (szczegóły zostaną podane na stronie internetowej www.ktg.pttk.pl w marcu br.).

Program „BABIOGÓRSKIEGO” SYMPOZJUM GÓRSKIEGO KTG ZG PTTK jest następujący:

1. Otwarcie Sympozjum przez Przewodniczącego KTG ZG PTTK Jerzego W. Gajewskiego
  2. Foto-prelekcje z cyklu: „Z HISTORII POLSKIEGO TOWARZYSTWA TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZEGO:
    • „Historia turystycznego poznania i zagospodarowania Babiej Góry – Jerzy Kapłon
    • „Setna rocznica śmierci Hugo Zapałowicza – jego działalność w Towarzystwie Tatrzańskim i w rejonie Babiej Góry” – Janusz Zdebski
    • (przerwa)
    • „Babiogórski Ośrodek Historii Turystyki Górskiej KTG ZG PTTK na Markowych Szczawinach – pierwszy Ośrodek Historii Turystyki Górskiej KTG ZG PTTK, który w 1966 roku powstał w polskich górach”:
      • „Historia powstania Ośrodka” – Zbigniew Kresek
      • „Ekspozycja w Ośrodku” – kustosz Robert Wosiek
  3. Foto-prelekcja z cyklu: „TERENY GÓRSKIE I OBIEKTY W GÓRACH NA LISTACH ŚWIATOWYCH UNESCO”;
    • „Przyroda Babiogórskiego Parku Narodowego – Światowy Rezerwat Biosfery UNESCO na Babiej Górze” – Tomasz Pasierbek dyrektor Parku
  4. Zakończenie Sympozjum oraz zapowiedź tematyki Sympozjum Górskiego KTG ZG PTTK w 2018 roku – Jerzy W. Gajewski i Jacek Płonczyński

Każdy uczestnik Sympozjum przy podpisaniu listy obecności otrzyma los z numerem, a podczas przerwy w Sympozjum odbędzie się LOSOWANIE BEZPŁATNYCH PRZEWODNIKÓW, ALBUMÓW I MAP z terenów górskich m.in. związanych z jego tematyką.

Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK będzie prowadził w dniu Sympozjum sprzedaż wydawnictw o tematyce górskiej.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH GÓRAMI

Archiwalne informacje odnośnie Sympozjum KTG ZG PTTK:

1. Sympozjum KTG ZG PTTK w 2016 roku