Konkurs wydawnictw

GÓRSKIE OCHOTNICZE POGOTOWIE RATUNKOWE

NUMER ALARMOWY TOPR lub GOPR - 985

NUMER RATUNKOWY TOPR lub GOPR - 601 100 300

Ratownicy przyjmujący zgłoszenie na pewno będą wypytywać o szczegóły dotyczące lokalizacji miejsca ew. wypadku lub zabłądzenia. Nie jest to przejaw biurokracji lecz czynność niezbędna dla sprawnego i dokładnego dotarcia ratowników do miejsca wypadku lub zabłądzenia.

PAMIĘTAJMY, ŻE NIGDY NIE POZOSTAWIAMY POSZKODOWANEGO SAMEGO BEZ OPIEKI, NAWET WTEDY GDY ZE WZGLĘDU NA TRUDNOŚCI TERENOWE MUSIELIBYŚMY UTRZYMAĆ Z NIM JEDYNIE KONTAKT GŁOSOWY.

Jeżeli warunki terenowe uniemożliwiają nam udanie się po pomoc do ratowników, to wzywamy ją międzynarodowym sygnałem wzywania pomocy:

JAKIKOLWIEK SYGNAŁ OPTYCZNY LUB AKUSTYCZNY POWTARZAMY 6 RAZY NA MINUTĘ (CO 10 SEKUND), PO CZYM NASTĘPUJE JEDNA MINUTA PRZERWY. ODPOWIEDŹ O ZROZUMIENIU SYGNAŁU TO TAKI SAM RODZAJ SYGNAŁÓW LECZ 3 RAZY NA MINUTĘ (CO 20 SEKUND), PO CZYM JEDNA MINUTA PRZERWY.

Ten sposób wzywania pomocy można oczywiście stosować tylko w otwartych partiach górskich, w których będzie widoczny lub słyszalny (np. Tatry, Babia Góra, Bieszczady, Karkonosze). Zalecane jest posiadanie na wycieczce, do ewentualnego użycia w tym celu, donośnego gwizdka (typu sportowego) i latarki będącej silnym źródłem światła.

PAMIĘTAJ! KAŻDY MELDUNEK O ZAGINIĘCIU LUB WYPADKU RATOWNICY PRZYJMĄ, NA KAŻDE WEZWANIE WYRUSZĄ W GÓRY. NIE NADUŻYWAJ ICH OFIARNOŚCI, GDYŻ W TYM SAMYM CZASIE MOGĄ BYĆ NAPRAWDĘ KOMUŚ POTRZEBNI!

DARMOWA APLIKACJA „RATUNEK”

Aplikacja RATUNEK jest jedyną oficjalnie działającą aplikacją zalecaną i obsługiwaną przez TOPR lub GOPR. Aplikacja umożliwia automatyczne przesłanie SMS z lokalizacją osoby dzwoniącej i kontakt telefoniczny z ratownikami TOPR lub GOPR. Numer ratunkowy w górach 601 100 300, udostępniony przez operatora telefonii komórkowej Plus, jest zintegrowany z aplikacją.

Aplikacja jest dostępna na telefony komórkowe z systemem operacyjnym Android (wersje od 4.0), wyposażone w moduł GPS i jest bezpłatna dla użytkowników. Ściągnięcie i instalacja aplikacji jest możliwa z telefonu komórkowego poprzez wejście do Google Play (np. na stronie internetowej www.gopr.pl), wybranie jej oraz instalację w telefonie. Do prawidłowego działania aplikacji wymagana jest umowa dotycząca danego telefonu komórkowego o świadczenie usług telekomunikacyjnych, zawarta z operatorem telefonii komórkowej (umowa na abonament lub kartę).

Dzięki aplikacji RATUNEK ratownicy będą mogli szybko poznać lokalizację osoby potrzebującej pomocy z dokładnością do 3 m. Po przyjęciu zgłoszenia ratownicy mogą mieć w każdej chwili dostęp do lokalizacji osoby poszkodowanej i informację o stanie naładowania baterii w jej telefonie komórkowym. Mogą także dodzwonić się w dowolnym momencie do poszkodowanego lub wysłać do niego wiadomość SMS.

Więcej informacji o aplikacji na stronach internetowych www.ratunek.eu lub www.gopr.pl.

WYBIERAJĄC SIĘ NA WYCIECZKĘ W GÓRY NALEŻY PAMIĘTAĆ O PEŁNYM NAŁADOWANIU BATERII W TELEFONIE KOMÓRKOWYM LUB ZABRANIU TAKŻE W PEŁNI NAŁADOWANEJ ZAPASOWEJ BATERII DO NIEGO!

ADRESY I TELEFONY TOPR I GOPR

TATRZAŃSKIE OCHOTNICE POGOTOWIE RATUNKOWE34-500 Zakopane, ul. Piłsudskiego 63a, tel. 18 206 34 44Teren działania: Tatry Polskie.

GRUPA BESKIDZKA GOPR43-370 Szczyrk, ul. Dębowa 2, tel. 33 829 69 00Teren działania: Beskid Śląski, Żywiecki i Mały oraz zachodnie części Beskidu Makowskiego.

GRUPA PODHALAŃSKA GOPR34-700 Rabka-Zdrój, Al. 1000-lecia 1, tel. 18 267 68 80Teren działania: część wschodnia Beskidu Makowskiego, Gorce, Pieniny, Beskid Wyspowy, Pasmo Polic, Kotlina Nowotarska, Orawa, fragment Beskidu Sądeckiego w rejonie Szczawnicy (Bereśnik).

GRUPA KRYNICKA GOPR33-380 Krynica, ul. Halna 18, tel. 18 477 74 44Teren działania: Beskid Sądecki (Pasmo Radziejowej, Pasmo Jaworzyny Krynickiej, Góry Grybowskie, pasmo Leluchowskie) oraz Beskid Niski – część zachodnia (pasmo Hańczowskie, pasmo Magurskie i pasmo graniczne).

GRUPA BIESZCZADZKA GOPR - STACJA CENTRALNA38-500 Sanok, ul. Mickiewicza 49, tel. 13 463 22 04Teren działania: Bieszczady Zachodnie, Beskid Niski – część wschodnia od rejonu Jasła na zachodzie po rejon Komańczy, Góry Jasielsko-Sanockie i Góry Sanocko-Turczańskie.

GRUPA KARKONOSKA GOPR – STACJA CENTRALNA58-500 Jelenia Góra, ul. Sudecka 79, tel. 75 752 47 34Teren działania: Sudety Zachodnia (m.in. Góry Izerskie, Karkonosze, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie oraz Wzgórza Bramy Lubawskiej).

GRUPA WAŁBRZYSKO-KŁODZKA GOPR - STACJA CENTRALNA58-303 Wałbrzych, ul. Poznańska 6, tel. 74 842 34 14Teren działania: Sudety Środkowe i Wschodnie (Góry Kamienne, Góry Wałbrzyskie, masyw Ślęży, Góry Sowie, Bardzkie, Stołowe, Orlickie i Bystrzyckie, masyw Śnieżnika, Góry Złote).