Komisja Turystyki Górskiej
Wyszukiwarka strony KTG ZG PTTK - wpisz szukany wyraz

Idziesz w góry? Przeczytaj! Konkurs wydawnictw o górach 2021 Aktualności, ogłoszenia Kalendarz
KTG ZG PTTK
Relacje, wspomnienia Archiwum
Górska Odznaka Turystyczna PTTK Regulamin GOT PTTK Wyniki akcji GOT PTTK Lista TRW GOT PTTK Informacje dla
TRW GOT PTTK

Przodownicy Turystyki Górskiej PTTK Spis PTG PTTK Egzaminy PTG PTTK
Znakowanie szlaków Znakarze Szlaków
Komisja Turystyki
Górskiej ZG PTTK
Skład Komisji Dokumenty Komisji Podkomisje i
Delegatury KTG ZG PTTK
Kontakt z Komisją Wyróżnienia Komisji
Podkomisja Klubów
Górskich KTG ZG PTTK
Informacje Podkomisji Lista Klubów Górskich
Podkomisja Programowa
KTG ZG PTTK
Ośrodki Historii
Turystyki Górskiej
Ratownictwo w górach
- TOPR i GOPR

Vademecum turysty górskiego
Linki Uwagi o szlakach

Podkomisja Programowa

RATOWNICTWO W GÓRACH – TOPR I GOPR

TATRZAŃSKIE OCHOTNICZE POGOTOWIE RATUNKOWE
GÓRSKIE OCHOTNICZE POGOTOWIE RATUNKOWE

NUMER ALARMOWY TOPR lub GOPR - 985

NUMER RATUNKOWY TOPR lub GOPR - 601 100 300

Ratownicy przyjmujący zgłoszenie na pewno będą wypytywać o szczegóły dotyczące lokalizacji miejsca ew. wypadku lub zabłądzenia. Nie jest to przejaw biurokracji lecz czynność niezbędna dla sprawnego i dokładnego dotarcia ratowników do miejsca wypadku lub zabłądzenia.

PAMIĘTAJMY, ŻE NIGDY NIE POZOSTAWIAMY POSZKODOWANEGO SAMEGO BEZ OPIEKI, NAWET WTEDY GDY ZE WZGLĘDU NA TRUDNOŚCI TERENOWE MUSIELIBYŚMY UTRZYMAĆ Z NIM JEDYNIE KONTAKT GŁOSOWY.

Jeżeli warunki terenowe uniemożliwiają nam udanie się po pomoc do ratowników, to wzywamy ją międzynarodowym sygnałem wzywania pomocy:

JAKIKOLWIEK SYGNAŁ OPTYCZNY LUB AKUSTYCZNY POWTARZAMY 6 RAZY NA MINUTĘ (CO 10 SEKUND), PO CZYM NASTĘPUJE JEDNA MINUTA PRZERWY. ODPOWIEDŹ O ZROZUMIENIU SYGNAŁU TO TAKI SAM RODZAJ SYGNAŁÓW LECZ 3 RAZY NA MINUTĘ (CO 20 SEKUND), PO CZYM JEDNA MINUTA PRZERWY.

Ten sposób wzywania pomocy można oczywiście stosować tylko w otwartych partiach górskich, w których będzie widoczny lub słyszalny (np. Tatry, Babia Góra, Bieszczady, Karkonosze). Zalecane jest posiadanie na wycieczce, do ewentualnego użycia w tym celu, donośnego gwizdka (typu sportowego) i latarki będącej silnym źródłem światła.

PAMIĘTAJ! KAŻDY MELDUNEK O ZAGINIĘCIU LUB WYPADKU RATOWNICY PRZYJMĄ, NA KAŻDE WEZWANIE WYRUSZĄ W GÓRY. NIE NADUŻYWAJ ICH OFIARNOŚCI, GDYŻ W TYM SAMYM CZASIE MOGĄ BYĆ NAPRAWDĘ KOMUŚ POTRZEBNI!

DARMOWA APLIKACJA „RATUNEK”

Aplikacja RATUNEK jest jedyną oficjalnie działającą aplikacją zalecaną i obsługiwaną przez TOPR lub GOPR. Aplikacja umożliwia automatyczne przesłanie SMS z lokalizacją osoby dzwoniącej i kontakt telefoniczny z ratownikami TOPR lub GOPR. Numer ratunkowy w górach 601 100 300, udostępniony przez operatora telefonii komórkowej Plus, jest zintegrowany z aplikacją.

Aplikacja jest dostępna na telefony komórkowe z systemem operacyjnym Android (wersje od 4.0), wyposażone w moduł GPS i jest bezpłatna dla użytkowników. Ściągnięcie i instalacja aplikacji jest możliwa z telefonu komórkowego poprzez wejście do Google Play (np. na stronie internetowej www.gopr.pl), wybranie jej oraz instalację w telefonie. Do prawidłowego działania aplikacji wymagana jest umowa dotycząca danego telefonu komórkowego o świadczenie usług telekomunikacyjnych, zawarta z operatorem telefonii komórkowej (umowa na abonament lub kartę).

Dzięki aplikacji RATUNEK ratownicy będą mogli szybko poznać lokalizację osoby potrzebującej pomocy z dokładnością do 3 m. Po przyjęciu zgłoszenia ratownicy mogą mieć w każdej chwili dostęp do lokalizacji osoby poszkodowanej i informację o stanie naładowania baterii w jej telefonie komórkowym. Mogą także dodzwonić się w dowolnym momencie do poszkodowanego lub wysłać do niego wiadomość SMS.

Więcej informacji o aplikacji na stronach internetowych www.ratunek.eu lub www.gopr.pl.

WYBIERAJĄC SIĘ NA WYCIECZKĘ W GÓRY NALEŻY PAMIĘTAĆ O PEŁNYM NAŁADOWANIU BATERII W TELEFONIE KOMÓRKOWYM LUB ZABRANIU TAKŻE W PEŁNI NAŁADOWANEJ ZAPASOWEJ BATERII DO NIEGO!

ADRESY I TELEFONY TOPR I GOPR

TATRZAŃSKIE OCHOTNICE POGOTOWIE RATUNKOWE34-500 Zakopane, ul. Piłsudskiego 63a, tel. 18 206 34 44Teren działania: Tatry Polskie.

GRUPA BESKIDZKA GOPR43-370 Szczyrk, ul. Dębowa 2, tel. 33 829 69 00Teren działania: Beskid Śląski, Żywiecki i Mały oraz zachodnie części Beskidu Makowskiego.

GRUPA PODHALAŃSKA GOPR34-700 Rabka-Zdrój, Al. 1000-lecia 1, tel. 18 267 68 80Teren działania: część wschodnia Beskidu Makowskiego, Gorce, Pieniny, Beskid Wyspowy, Pasmo Polic, Kotlina Nowotarska, Orawa, fragment Beskidu Sądeckiego w rejonie Szczawnicy (Bereśnik).

GRUPA KRYNICKA GOPR33-380 Krynica, ul. Halna 18, tel. 18 477 74 44Teren działania: Beskid Sądecki (Pasmo Radziejowej, Pasmo Jaworzyny Krynickiej, Góry Grybowskie, pasmo Leluchowskie) oraz Beskid Niski – część zachodnia (pasmo Hańczowskie, pasmo Magurskie i pasmo graniczne).

GRUPA BIESZCZADZKA GOPR - STACJA CENTRALNA38-500 Sanok, ul. Mickiewicza 49, tel. 13 463 22 04Teren działania: Bieszczady Zachodnie, Beskid Niski – część wschodnia od rejonu Jasła na zachodzie po rejon Komańczy, Góry Jasielsko-Sanockie i Góry Sanocko-Turczańskie.

GRUPA KARKONOSKA GOPR – STACJA CENTRALNA58-500 Jelenia Góra, ul. Sudecka 79, tel. 75 752 47 34Teren działania: Sudety Zachodnia (m.in. Góry Izerskie, Karkonosze, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie oraz Wzgórza Bramy Lubawskiej).

GRUPA WAŁBRZYSKO-KŁODZKA GOPR - STACJA CENTRALNA58-303 Wałbrzych, ul. Poznańska 6, tel. 74 842 34 14Teren działania: Sudety Środkowe i Wschodnie (Góry Kamienne, Góry Wałbrzyskie, masyw Ślęży, Góry Sowie, Bardzkie, Stołowe, Orlickie i Bystrzyckie, masyw Śnieżnika, Góry Złote).


Powrót
Komisja Turystyki Górskiej Zarządu Głównego
Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
© Wszelkie prawa zastrzeżone.