Komisja Turystyki Górskiej
Wyszukiwarka strony KTG ZG PTTK - wpisz szukany wyraz

Sympozjum Konkurs wydawnictw o górach 100. Rocznica odzyskania niepodległości Aktualności, ogłoszenia Archiwum Kalendarz
KTG ZG PTTK
Relacje, wspomnienia
Górska Odznaka Turystyczna PTTK Regulamin GOT PTTK Wyniki akcji GOT PTTK Lista TRW GOT PTTK Informacje dla
TRW GOT PTTK

Przodownicy Turystyki Górskiej PTTK Spis PTG PTTK Egzaminy PTG PTTK
Znakowanie szlaków Znakarze Szlaków
Komisja Turystyki
Górskiej ZG PTTK
Skład Komisji Dokumenty Komisji Podkomisje i
Delegatury KTG ZG PTTK
Kontakt z Komisją Wyróżnienia Komisji
Podkomisja Klubów
Górskich KTG ZG PTTK
Informacje Podkomisji Lista Klubów Górskich
Podkomisja Programowa
KTG ZG PTTK
110-lecie Orlej Perci Ośrodki Historii
Turystyki Górskiej
Ratownictwo w górach
- TOPR i GOPR

Dekalog turysty górskiego Vademecum turysty górskiego
Linki Uwagi o szlakach

Podkomisja Programowa

Ośrodki Historii Turystyki Górskiej PTTK

Ośrodki Historii Turystyki Górskiej PTTK są prowadzone przez Komisję Turystyki Górskiej Zarządu Głównego PTTK lub przez nią promowane. Mają charakter małych placówek muzealnych gromadzących zbiory związane z historią turystyki górskiej w rejonie ich położenia lub ze znanymi osobami uprawiającymi tę formę turystyki. Prowadzone są przez kustoszy (mianowanych przez KTG ZG PTTK), oddziały PTTK lub gospodarzy schronisk górskich Towarzystwa.

Informacje o ośrodkach można uzyskać na stronie internetowej KTG ZG PTTK www.ktg.pttk.pl, stronie internetowej COTG PTTK www.cotg.pttk.pl oraz na stronach prowadzących ośrodki oddziałów lub schronisk. Zachęcamy Państwa do zwiedzania ośrodków podczas górskich wycieczek.


1. BESKID ŚLĄSKI: PRZYSŁOP POD BARANIĄ GÓRĄ

Baraniogórski Ośrodek Historii Turystyki Górskiej „U źródeł Wisły” mieści się w budyneczku koło Schroniska Górskiego PTTK na Przysłopie pod Baranią Górą. Udostępniany jest do zwiedzania w soboty i niedziele od początku maja do końca października (aktualny wykaz dyżurów kustoszy i przewodników oprowadzających po ośrodku na stronie internetowej ośrodka).

http://barania-gora.cotg.pttk.pl

Kustosz EUGENIUSZ GNACIK

2. BESKID ŻYWIECKI: MARKOWE SZCZAWINY POD BABIĄ GÓRĄ

Babiogórski Ośrodek Historii Turystyki Górskiej na Markowych Szczawinach mieści się w budynku „goprówki” obok Schroniska Górskiego PTTK. Jest to najnowocześniejszy ośrodek, w pełni multimedialny, udostępniony do samodzielnego zwiedzania (klucz w bufecie schroniska dostępny w godzinach jego otwarcia).

http://markoweszczawiny.pttk.pl

Kustosz ROBERT WOSIEK

3. TATRY ZACHODNIE: DOLINA CHOCHOŁOWSKA

Papieski Ośrodek Historii Turystyki Górskiej na Polanie Chochołowskiej mieści się w Schronisku Górskim PTTK, którego personel sprawuje opiekę nad ośrodkiem. Jest to salka w tym obiekcie z wystawą poświęconą osobie Papieża św. Jana Pawła II, który 23 czerwca 1983 roku odwiedził Dolinę Chochołowską i położone w niej schronisko, w którym spotkał się z Lechem Wałęsą („Szlak Papieski” prowadzi do Doliny Jarząbczej). Informacje o zwiedzaniu w recepcji schroniska w godzinach jej pracy.

http://www.chocholowska.zakopane.pl

4. TATRY ZACHODNIE: DOLINA KOŚCIELISKA

Pyszniański Ośrodek Historii Turystyki Górskiej „Izba Lori” na Hali Ornak mieści się w Schronisku Górskim PTTK, którego gospodarze sprawują opiekę nad ośrodkiem. Jest to salka z wystawą poświęconą historii nieistniejącego już schroniska na Hali Pyszniańskiej (rezerwat) i ludziom z nim związanym. Informacje o zwiedzaniu i klucz można uzyskać w bufecie schroniska w godzinach jego pracy.

http://www.schronisko-ornak.pl

5. GORCE: TURBACZ

Gorczański Ośrodek Historii Turystyki Górskiej na Turbaczu mieści się w Schronisku Górskim PTTK. Zbiory ośrodka znajdują się w wydzielonym pomieszczeniu w tym obiekcie i udostępniane są zwiedzającym w formie „samoobsługowej”.

http://turbacz.net

Kustosz TADEUSZ KOCHAŃSKI

6. PIENINY: SZCZAWNICA

Pieniński Ośrodek Historii Turystyki Górskiej w Szczawnicy znajduje się obok Schroniska Górskiego PTTK „Orlica” w Szczawnicy Niżnej, w pobliżu drogi wiodącej do przełomu Dunajca. Udostępniany jest przez kustosza lub osobę pełniącą dyżur, a także „samoobsługowo” (klucz wydawany jest w bufecie schroniska w godzinach jego pracy, za okazaniem dowodu tożsamości).

http://www.orlica.com

Kustosz RYSZARD M. REMISZEWSKI

7. BESKID SĄDECKI: PRZEHYBA

Sądecki Ośrodek Historii Turystyki Górskiej „Gabinet Sosnowskiego” na Przehybie mieści się w Schronisku Górskim PTTK jego imienia. Opiekę nad ośrodkiem sprawuje Oddział PTTK „Beskid” w Nowym Sączu. Informacje dotyczące zwiedzania można uzyskać w recepcji schroniska w godzinach jej pracy lub w Oddziale PTTK „Beskid”.

http://www.przehyba.pl

Kustosz ADAM SOBCZYK

8. BESKID SĄDECKI: JAWORZYNA KRYNICKA

Jaworzyński Ośrodek Historii Turystyki Górskiej na Jaworzynie Krynickiej znajduje się w budynku obok Schroniska Górskiego PTTK. Opiekę nad ośrodkiem sprawuje Oddział PTTK w Krynicy Zdroju. Udostępniany jest przez kustosza lub osobę pełniącą dyżur oraz „samoobsługowo” (klucz wydawany jest w bufecie schroniska w godzinach jego pracy, za okazaniem dowodu tożsamości). W okresie zimy dostępność ośrodka jest ograniczona.

http://www.krynica.pttk.pl/?pl_osrodek-kultury-turystyki-gorskiej,34

Kustosz DANUTA REŚKO

9. BIESZCZADY: USTRZYKI GÓRNE

Bieszczadzki Ośrodek Historii Turystyki Górskiej „Zielony Domek” w Ustrzykach Górnych znajduje się w budynku obok Hotelu Górskiego PTTK. Można go zwiedzać tylko z dyżurnym kustoszem lub osobą pełniącą dyżur w lipcu i sierpniu, codziennie w godzinach 17–19. W ośrodku mieści się również sezonowy Terenowy Referat Weryfikacyjny Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK oraz prowadzona jest sprzedaż książeczek, regulaminów i odznak GOT PTTK. W innych godzinach w tych miesiącach można zwiedzać ekspozycję po wcześniejszym uzgodnieniu z kustoszem ośrodka (tel. 607-638-761, e-mail: gjotek@poczta.onet.pl).

http://muzeum.ustrzykigorne.pttk.pl

Kustosz JACEK GOŁĘBIOWSKI

10. SUDETY: GRUPA ŚNIEŻNIKA

Sudecki Ośrodek Historii Turystyki Górskiej w Międzygórzu jest prowadzony przez Oddział PTTK w Międzygórzu i mieści się w budynku tuż obok „Ogrodu Bajek”. Informacje o możliwości zwiedzania ośrodka można uzyskać w punkcie sprzedaży pamiątek w tym budynku lub kontaktując się z biurem Oddziału PTTK w Międzygórzu.

http://www.pttkmiedzygorze.ta.pl/?id=7

Kustosz WŁODZIMIERZ GŁAZ


Powrót
Komisja Turystyki Górskiej Zarządu Głównego
Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
© Wszelkie prawa zastrzeżone.