Komisja Turystyki Górskiej
Zarządu Głównego
Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
21 czerwca 2026 roku odszedł od nas Członek Komisji Turystyki Górskiej ZG PTTK, ale przede wszystkim wspaniały Kolega, z którym wielu z nas dzieliło górską pasję przez całe dziesięciolecia. To niepowetowana strata dla całej społeczności Komisji i całego Towarzystwa.
Jacek był związany z PTTK od 1968 roku, a w bliskim otoczeniu KTG funkcjonował już od lat 80. XX wieku. W samym składzie Komisji działał w latach 1988–1989 oraz nieprzerwanie od 2014 roku. Angażował się m.in. w pracę podkomisji programowej oraz regionalnej komisji egzaminacyjnej ds. PTG w Warszawie. Choć Jego zasługi, uprawnienia i stopnie można by długo wymieniać – był Honorowym Przodownikiem Turystyki Górskiej, Instruktorem Krajoznawstwa Polski, pilotem wycieczek, a nawet taternikiem samodzielnym, który wędrował po Kaukazie i Himalajach – to jednak Jego serce należało do Klubów Górskich.
To właśnie one były Jego największą miłością. Od 2010 roku z niezwykłym oddaniem przewodniczył Podkomisji Klubów Górskich PTTK, koordynując działalność ponad 70 klubów w całym kraju. Jacek cechował się niespotykaną skrupulatnością i dokładnością – to dzięki Niemu lista klubów afiliowanych przy KTG oraz wszelkie inne bazy danych w ramach Komisji były zawsze perfekcyjnie i wzorowo prowadzone. O kluby górskie walczył zawsze i z całego serca. Przez lata z pasją koordynował organizację Ogólnopolskich Zlotów Klubów Górskich PTTK. Jeszcze tak niedawno, w maju tego roku, spotkaliśmy się z Nim i wspólnie cieszyliśmy się górską atmosferą podczas Zlotu w Zawoi...
Jacek zostawia po sobie pustkę, którą niezwykle trudno będzie zapełnić. Zapamiętamy Go jako człowieka niezwykle zaangażowanego, życzliwego i zawsze oddanego górskiej sprawie – od klubów górskich, przez regionalne ośrodki historii turystyki górskiej, w których społecznie dyżurował, aż po najwyższe szczyty.
Cześć Jego Pamięci!
Komisja Turystyki Górskiej ZG PTTK
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek, 25 czerwca 2026 roku o godzinie 12:00 na Cmentarzu Północnym (Wólka Węglowa) w Warszawie, w kościele przy bramie głównej (sala A).
Znamy już pierwsze szczegóły dotyczące tegorocznych Zlotów Przodowników Turystyki Górskiej PTTK.
57. Ogólnopolski Zlot Przodowników Turystyki Górskiej PTTK odbędzie się w dniach 17-20 września 2026, a organizatorem będzie Oddział Babiogórski PTTK w Żywcu.
64. Ogólnopolski Zlot Sudeckich Przodowników TG PTTK odbędzie się w dniach 9-11 października 2026, a organizatorem będzie Oddział PTTK w Świdnicy.
Warto zapisać sobie daty! Szczegóły poznamy bliżej tych terminów.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na egzaminy na mianowanie i rozszerzenie uprawnień PTG, które odbędą się: w Bielsku-Białej 16 października.
Ze smutkiem informujemy, że zmarł nasz Kolega Andrzej Łączyński – wieloletni działacz turystyczny, Przewodniczący Podkomisji Programowej KTG ZG PTTK oraz Przewodniczący Centralnego Referatu Weryfikacyjnego GOT PTTK.
Andrzej był związany z Towarzystwem od 1953 roku. Przez ponad siedem dekad aktywnie kształtował turystykę górską w Polsce, zaczynając jeszcze w latach 50. od współpracy z Władysławem Krygowskim w Podkomisji GOT. To według Jego projektu powstała sieć szlaków w Beskidzie Niskim, a jako wieloletni szef CRW GOT, był współautorem wszystkich współczesnych nowelizacji Regulaminu Górskiej Odznaki Turystycznej.
Jego działalność była niezwykle wszechstronna – od wytyczania szlaków i szkolenia kadr, po inicjowanie powstania Krakowskiego Klubu Przodowników Turystyki Górskiej oraz schronów klubowych w Beskidach i Gorcach. Przez szereg lat kierował Redakcją Wydawnictw Górskich i Narciarskich Wydawnictwa PTTK „Kraj” w Krakowie, był redaktorem wydawnictw szkoleniowych oraz organizatorem konkursów na najlepsze książki o górach, dbając o stały rozwój zbiorów Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK.
W naszej pamięci pozostanie jako człowiek ogromnej wiedzy i skromności, który całe swoje życie poświęcił górom i pracy na rzecz innych turystów. Będzie nam brakowało Jego merytorycznego wsparcia, spokoju i ogromnego doświadczenia, którym tak chętnie się dzielił podczas corocznych Sympozjów Górskich.
Cześć Jego Pamięci!
Komisja Turystyki Górskiej ZG PTTK
Pogrzeb odbędzie się w czwartek, 2 kwietnia 2026 r. o godz. 12:00 w sali pożegnań na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
fot. J. Ślusarczyk
Ze smutkiem powiadamiamy, że 20 marca 2026 roku, w wielu 92 lat, zmarł nasz Kolega – Zbigniew Kresek. Należał do grona wieloletnich i bardzo aktywnych członków Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, związanym od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku działalnością w ramach Oddziału Krakowskiego PTTK, wyróżnionym tytułem Honorowego Członka Towarzystwa. Obok funkcji pełnionych w Zarządzie Głównym PTTK oraz na stanowisku dyrektora Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie był w latach 1985-2005 członkiem Komisji Turystyki Górskiej Zarządu Głównego PTTK, pełniąc funkcje jej wiceprzewodniczącego i sekretarza. Góry i turystyka górska były Mu najbliższe czego dowodem są liczne publikacje Jego autorstwa - przewodniki i artykuły.
W naszej pamięci pozostanie jako dobry organizator, znawca spraw górskich i przewodnictwa, a zarazem sympatyk historii i zabytków Krakowa.
Cześć Jego Pamięci!
Komisja Turystyki Górskiej ZG PTTK
W zakładce Górska Odznaka Turystyczna pojawiły się wyniki akcji zdobywania GOT PTTK w 2025 roku.
Pragniemy poinformować, że z dniem 1 stycznia 2026 r. zacznie obowiązywać znowelizowany Regulamin Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK.
Kol. Krzysztof Kaszuba, wiceprzewodniczący Komisji Turystyki Górskiej ZG PTTK, został członkiem powołanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyk Zespołu ds. rozwoju sieci szlaków turystycznych w Polsce oraz uporządkowania regulacji administracyjnoprawnych dotyczących ich funkcjonowania.
Na podstronie "Przodownicy Turystyki Górskiej" pojawił się uaktualniony Regulamin Przodownika Turystyki Górskiej PTTK, jak również Instrukcja pracy Przodownika Turystyki Górskiej i Wytyczne do pracy Regionalnych Komisji Egzaminacyjnych do spraw Przodowników Turystyki Górskiej PTTK
Na podstronie z informacjami dla TRW GOT PTTK pojawił się komunikat o uaktualnieniu Regulaminu Referatów Weryfikacyjnych GOT PTTK.
Na podstronie "Wyróżnienia Komisji" pojawiły się zaktualizowane regulaminy wraz z wnioskami:
nadawania tytułu "Honorowy Przodownik Turystyki Górskiej PTTK"
nadawania tytułu "Zasłużony Znakarz szlaków górskich PTTK"
nadawania Medalu KTG
nadawania Dyplomu KTG
Wnioski o wyróżnienia będą przyjmowane wyłącznie na nowych, obowiązujących drukach oraz zgodnie z obowiązującymi regulaminami.
Szybki dostęp:
Ostatnia aktualizacja danych na stronie: 20.06.2026